رشته ورزشی چتربازی 

رشته ورزشی چتربازی از رشته های ورزشی دارای قدمت در سطح جهان است . چتربازی از سال۱۷۹۷ که  Andre Jacques Garnerin از یک بالون پرش خود را انجام داد و اولین حادثه مربوط به چتربازی را به ثبت رساند تا استفاده در عملیات نظامی گرفته و یا تفریحی هیجان انگیز  و نمایش صحنه های آن در فیلم ها و حضور ورزشکاران ان به عنوان بدل هنرپیشه های اصلی تا نمایش آن در افتتاح رویدادهای ورزشی بزرگ ( المپیک ۱۹۸۸ سـٔول کره جنوبی ) و همچنین استفاده از لباس بالدار wing suit در سال های اخیر و زمزمه حضور در بازی های المپیک و بازی های آسیائی , تا به امروز راه طولانی را طی کرده است .

.

چتربازی و یا آنچه امروزه  Sky Diving  خوانده می شود ورزشی است که شرکت کننده در آن در حالی که مجهز به وسیله ای به نام چتر نجات  می باشد از یک وسیله پرنده در حال پرواز، در ارتفاع معین خارج شده و پس از انجام حرکاتی که پیش تر در طی دوره آموزشی فراگرفته است ، در ارتفاع از پیش تعیین شده اقدام به باز کردن چتر خود نموده و پس از طی مسافتی و پرواز بوسیله چتر بر روی زمین فرود می آید .

امروزه تقریباً تمام افراد با قابلیت های جسمانی متفاوت می توانند در این رشته ورزشی شرکت کنند .

 این ورزش به صورت انفرادی و یا دسته جمعی نیز انجام می گیرد .

ارتفاع معمول جهت انجام پرش چتر بازی بین ۲۳۰۰ متر تا ۴۶۰۰ متر  (۷۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ پا) از سطح زمین می باشد.

 این ارتفاع امکان سقوط بین ۴۰ تا ۸۵ ثانیه را تا قبل از باز کردن چتر به فرد چترباز می دهد .

در حالت عادی بدن در حین سقوط ( حالتی که صورت و قسمت جلوئی بدن رو به زمین باشد ) سرعت سقوط به ۱۸۰ تا ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت (۱۱۰ تا ۱۳۰ مایل بر ساعت ) می رسد .

08 07

ارتفاع معمول باز کردن چتر ۷۵۰ متر (۲۵۰۰ پا ) میباشد .

در اغلب چترهای معمول امروزه باز کردن چتر بوسیله رها کردن چتر کوچکی که Pilot Chute نامیده می شود و با قرار گرفتن آن در مسیر جریان  هوا انجام می گیرد اما در انواعی از چترها باز کردن چتر با کشیدن دسته ای که بوسیله یک کابل فلزی به چتر اصلی متصل می باشد انجام می گیرد .

اغلب چترهای امروزه از ۷ و یا ۹ قسمت که Cell نامیده می شود تشکیل گردیده اند که این سل ها با نگهداری هوا درون خود باعث می گردند که  چتر در حالت پایدار قرار گرفته و بوسیله فرامینی که به بدنه اصلی چتر متصل می باشد امکان هدایت و کنترل آن برای چتر باز بوجود بیاید .

برای بالا بردن سطح ایمنی در این ورزش از یک چتر کمکی نیز استفاده می شود که در صورت نقصان و یا عدم عملکرد چتر اصلی ، فرد چترباز بر اساس دستورالعمل آموزشی که قبلاً فرا گرفته است اقدام به استفاده از آن میکند .

وسیله ای ایمنی دیگری که امروزه در اکثر مراکز چتر بازی جهان استفاده از آن اجباری می باشد دستگاه AAD یا عامل فعال سازی خودکارAutomatic Activation Device می باشد.

این دستگاه که از سال ۱۹۹۱ به طور انبوه مورد استفاده ورزشکاران این رشته قرار گرفته توسط Helmut cloth آلمانی اختراع گردید و چنانچه  فرد چترباز بنا به دلایلی قادر به استفاده از چتر اصلی و کمکی خود نباشد این دستگاه با آنالیز کردن سرعت سقوط و ارتفاع از سطح زمین به طور خودکار اقدام به باز کردن چتر کمکی می کند.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا امروزه طراحی و ساخت چتر توسط تولید کنندگان این وسائل در جهان به صورتی انجام می گیرد که در صورت رعایت موارد آموزش داده شده در حین بسته بندی و اجرا صحیح موارد اموزش داده شده در این ورزش عملاً امکان باز نشدن چترها چیزی در حد صفر می باشد.

از طرف دیگر با پیشرفت در ساخت چترها و به بازار آمدن چترهائی با عملکرد و سرعت بسیار زیاد تلفات و حوادث اتفاق افتاده در این رشته به سوی حوادثی که پس از باز شدن چتر و در حین انجام مانورها و فرود به روی زمین اتفاق می افتد سوق پیدا کرده است .

 علیرغم این مسائل این ورزش با توجه به گستردگی در سال های اخیر هنوز هم جزء ۱۰ ورزش خطرناک جهان قرار نمی گیرد .

بعد از اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان که در سال ۱۹۵۱ در یوگسلاوی برگزار گردید , کلیه رقابت های جهانی چتربازی تحت نظارت  FAI  فدراسیون بین المللی هوانوردی یا Federation Aeronautique Internationale برگزار می گردد .

برخی رشته هایی که امروزه در مسابقات قهرمانی جهان برگزار می گردد عبارتند از:

– مسابقات فرم   Style
فرد شرکت کننده اقدام به نمایش مانورهایی از قبل تعیین شده در حین سقوط کرده و فرد برنده کسی خواهد بود که در کمترین زمان ممکن اقدام به انجام کامل و سریع مانورها کرده باشد.

– مسابقات دقت  Accuracy

 فرد شرکت کننده پس از خارج شدن از وسیله پرنده و باز کردن چتر خود اقدام به فرود در محل تعیین شده که یک صفحه مدور ۵ سانتی متری و یا ۱/۹ اینچی است , می کند .

فرود دقیق به روی این صفحه ‘۰’ امتیاز و فرود دورتر از صفحه تعیین شده باعث اختصاص امتیاز منفی برای شرکت کننده خواهد شد. در پایان شرکت کننده با امتیاز منفی کمتر به مقام قهرمانی خواهد رسید .

– مسابقات Formation Skydiving

این مسابقات در گروههای ۴ و ۸ نفره برگزار می گردد و افراد شرکت کننده در حین سقوط اقدام به انجام یک سری از حرکات و فرم ها می کنند .

– مسابقات   Canopy Relative Work )  CRW ) یا Canopy Formation

در این مسابقات شرکت کنندگان بعد از باز کردن چتر خود اقدام به اجرای فرم هائی که از قبل هماهنگ کرده اند می کنند این مسابقات در تعداد گوناگون اجرا می گردد .

– مسابقات Free Style و Free Flying

شرکت کننده در این مسابقات  حرکاتی شامل حرکات آکروباتیک و ژیمناستیک را در حین سقوط اجرا می کند و داوران بر اساس زیبائی و هماهنگی این حرکات امتیاز دهی کرده و برنده را مشخص میکنند.

اخیراً مسابقاتی نیز به نام  Sky surfing مانند مسابقات Free style برگزار می شود با این تفاوت که شرکت کننده با پوشیدن وسیله ای شبیه  اسنوبرد ورزش اسکی اقدام به انجام حرکات آکروباتیک می کند .

– مسابقات Canopy Piloting
این مسابقات در ۴ رده سرعت ، دقت ، مسافت و استیل ازاد برگزار میگردد .

Originally posted 2017-01-25 06:49:20.


برای خرید اینترنتی و آنلاین محصولات آریاسان اینجا ( کلیک ) کنید.

www.ariasun.co

www.ariasun.me

https://www.instagram.com/ariasunintlgroup instagram


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 انجمن انفورماتیک  انجمن تجهیزات پزشکی  نظام صنفی رایانه
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | |